Opublikowany przez: monika.g 2018-11-03 14:16:10
Autor zdjęcia/źródło: Trądzik niemowlęcy @ pixabay.com
Trądzik niemowlęcy podobny jest do trądziku młodzieńczego tylko występuje u znacznie młodszych dzieci, czyli u niemowląt, a nawet noworodków. Na gładkiej skórze maluszka pojawiają się grudki i krostki sprawiając, że skóra staje się nierówna i szorstka, a także zaczerwieniona. Wypryski najczęściej są umiejscowione na nosku, policzkach i czole, mogą też występować na szyi. Częściej problem z tą przypadłością mają chłopcy niż dziewczynki. Przyczyny trądziku niemowlęcego nie są do końca znane.
Trądzik niemowlęcy najczęściej pojawia się już u noworodków pomiędzy 2. a 5. tygodniem życia. Zwykle trwa kilka tygodni (zwykle 3-4) po czym samoistnie znika. Skóra na twarzy maluszka staje się wtedy zaczerwieniona i powstają na niej drobne grudki, czasem są one ropne lub mają białą końcówkę. Nie wolno ich wyciskać, ani w żaden mechaniczny sposób oczyszczać. Trądzik niemowlęcy ze względu na swój wygląd często mylony jest z potówkami lub skazą białkową.
Skaza białkowa to alergia na białka mleka krowiego, która może objawiać się zmianami na skórze takimi jak zaczerwienienie, zwłaszcza policzków, szorstkość i wypryski, ale pojawiające się również w zgięciach łokci czy kolan, a nie tylko na twarzy jak w przypadku trądziku niemowlęcego. W przypadku skazy białkowej pojawiają się także inne objawy takie jak biegunki czy wymioty lub intensywne ulewanie, co nie ma miejsca w przypadku trądziku niemowlęcego. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć skazę białkową udaj się do pediatry, który zleci odpowiednie badania.
Teorii na temat przyczyn powstawania trądziku jest kilka, a główne z nich to przegrzewanie, hormony, geny oraz reakcja obronna skóry. Na przegrzewanie wskazuje umiejscowienie trądziku: na czole, które przykrywa czapeczka czy na policzkach, które stykają się z materacem lub poduszką, gdy dziecko śpi. Są to miejsca szczególnie ogrzewane, a trądzik zwykle jest mniej widoczny, gdy się je schłodzi np. w czasie spaceru w chłodny dzień. Zbyt grube ubieranie dziecka i przegrzewanie go pobudza gruczoły łojowe do wytwarzania większej ilości łoju, który zatyka ujścia porów powodując powstawanie grudek i wyprysków na skórze maluszka.
Drugą przyczyną zdają się być hormony, a szczególnie androgeny, które są odpowiedzialne za męskie cechy takie jak zarost czy niski ton głosu (stąd trądzik częściej występuje u chłopców). Podwyższony poziom androgenów występuje też u kobiet w ciąży oraz jeszcze do kilku tygodni po porodzie. Są one przekazywane dziecku w brzuchu mamy przez pępowinę wraz z substancjami odżywczymi, a następnie już po narodzinach w czasie karmienia piersią razem z pokarmem.
Androgeny mają wpływ na nadmierną pracę gruczołów łojowych, które produkując zbyt duże ilości łoju zatykają ujścia porów skóry i prowadzą do powstawania krostek.
Ta teoria jest bardzo prawdopodobna, ponieważ poziom androgenów u mamy po porodzie stopniowo się zmniejsza, a w tym samym czasie trądzik u noworodka zanika samoistnie.
Wiele wskazuje też na to, że trądzik niemowlęcy występuje z powodu reakcji obronnych wrażliwej skóry maluszka na kosmetyki czy detergenty używane do jego pielęgnacji. Niedojrzała i nieprzystosowana jeszcze do ochrony organizmu skóra dziecka nie umie się obronić przed zbyt intensywną ingerencją z zewnątrz. To może powodować pojawianie się zmian skórnych. Nieprawidłowa pielęgnacja może prowadzić do wysuszenia skóry, która chcąc się nawilżyć produkuje zbyt duże ilości łoju, przez co zatykają się pory skóry, a na jej powierzchni pojawiają wypryski
Z powodu nie do końca znanej przyczyny pojawiania się trądziku niemowlęcego nie istnieje określony sposób leczenia go. Nie ma też konieczności leczenia lekami z apteki, ponieważ trądzik zwykle mija samoistnie. Najlepszy sposobem jest więc przeczekanie go, a w tym czasie stosowanie łagodnej pielęgnacji, która nie ingeruje zbytnio w delikatną skórę dziecka.
Nie używaj zbyt wielu kosmetyków, w pielęgnacji noworodka i niemowlaka im mniej tym lepiej.
Buzię maluszka przemywaj codziennie wacikiem zwilżonym w roztworze soli fizjologicznej lub przegotowanej wodzie może być z dodatkiem mydła dla niemowląt, ale nie musi. Nie stosuj żadnych maści przeciwtrądzikowych, ani antybakteryjnych – nie są one potrzebne, a mogą wyrządzić tylko szkodę. Nawilżaj buzię dziecka delikatnym kremem ochronnym przeznaczonym dla niemowląt od 1. dnia życia.
Do kąpieli używaj delikatnych, bezzapachowych płynów i żeli dla niemowląt. Jeśli dziecko ma suchą skórę stosuj emolienty, jeśli nie to nie są one konieczne. Zwracaj też uwagę na materiały z jakich wykonane są ubranka maluszka oraz pieluszki czy kocyki, z którymi skóra dziecka ma bezpośredni kontakt. Wybieraj tylko te z naturalnych materiałów. Do prania ubranek stosuj specjalne proszki i płyny dla niemowląt, które zawierają łagodne i hipoalergiczne składy.
Pamiętaj o tym, aby nie przegrzewać maluszka. Dobieraj ubiór stosownie do temperatury>> Obserwuj dziecko i jeśli zauważysz, że trądzik po kilku tygodniach czy miesiącach nie ustępuje, a stan skóry dziecka się pogarsza zasięgnij porady lekarza pediatry lub endokrynologa. Może się bowiem okazać, że przyczyną zmian są zaburzenia hormonalne lub wspomniana już skaza białkowa.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.